Informācija

Katrs Latvijas iedzīvotājs gadā patērē vidēji 196 plastmasas maisiņus. Vairums tiek izmantoti tikai vienu reizi. Lielākā daļa maisiņu nonāk nešķiroto atkritumu izgāztuvēs un dabā.

Pasaulē maisiņu radītais piesārņojums katru gadu kļūst par nāves cēloni aptuveni miljonam jūras putnu un vairāk nekā 100 tūkstošiem jūras zīdītāju. Maisiņi nelielās daļiņas apdraud ne tikai dzīvnieku, bet arī cilvēku veselību.

Īpaši der iepazīties ar biedrības „homo ecos” informāciju. 2018.gada 13.februāra Saeimas sēdē tika pavēstīts, ka veikalā drīkst pakot, bērt produktus  līdzpaņemtā tarā. Neviens normatīvais akts neaizliedz produktus ievietot līdzpaņemtajā tarā un galvenais ir ievērot klasiskās higiēnas prasības. Latvijai  vajadzētu sekot efektīvajam Itālijas un Francijas risinājumam, kas pilnībā aizliegušas plastmasas maisus veikalā un to vietā ļauj izmantot papīra vai no bioplastmasas ražotos. Lai sabiedrība izvēlētos videi draudzīgākus paradumus, iespējamas divas taktikas: garā, kad to sāk mācīt no bērnības, un īsā – padarot zaļo izvēli par modernu. Pirmajā gadījumā jārēķinās ar pārdesmitiem gadiem, jo cilvēku paradumi mainās vienas paaudzes nomaiņas laikā. Izglītošana jāsāk bērnudārzā, jāturpina skolā un augstskolā. Īsākais ceļš „trendīgs” ir „Zero Waste” iniciatīva, ka aicina uz dzīvi bez atkritumiem.

Interesanti fakti.  Lielākā daļa lēto mēbeļu, kuras pamatā izgatavo no saplākšņa (finiera) vai skaidu plāksnēm, var saturēt toksiskas vielas, kuras var izgarot  un piesārņot iekštelpu gaisu. Piemēram, laminētas mēbeles var saturēt formaldehīdus, kas ir kancerogēnās vielas, ko izmanto līmju, krāsu un laku ražošanā. Mīkstās mēbeles un matrači, it īpaši tie, kas pildīti ar lateksa putām, arī var saturēt virkni ķīmisko vielu, butadiēnu un nitrozamīnus. Abas šīs vielas tiek uzskatītas par kancoregēnām.

Saražojot kilogramu lielopu gaļas, izdalās 36,4kg CO2 ekvivalentas gāzes, kas pielīdzināms CO2 apjomam, ko izdala automobilis, nobraucot 250 km, un ar patērēto enerģijas daudzumu gandrīz 20 dienas varētu dzedzināt simt vatu spuldzīti. 30% no pasaules lauksaimniecības platībām izmanto gaļas ražošanai.

Nupat Latvija no 22.vietas noslīdējusi uz 37.pozīciju jaunākajā Jēlas un Kolumbijas  universitāšu izveidotajā vides reitingā jeb, kā to mēdz dēvēt Latvijā, „zaļāko valstu topā”. Izmantojot pētnieku izstrādāto „Environmental Performance” indeksu, valstis vērtē pēc dažādiem ar dabas aizsardību saistītiem datiem deviņās kategorijās. 2012.gadā Latvija tika novērtēta kā otrā zaļākā 132 valstu vidū.

(Informācija no žurnāla "Mājas viesis". Nr.4)

Ekoskolas Ziemas forums 2018

2018.gada 23. - 24.februārī Jelgavas 2.pamatskolas komanda: Nataļja Avdeviča (5.b klase) un Sofija Moroza (9.a klase) kopā ar skolotāju Lauru Vismani piedalījās Ekoskolas Ziemas forumā Babītē.

Ierodoties Babītes vidusskolā, pirmajā dienā, apskatīti jautājumi par Latvijas dabas mantojuma saglabāšanu un galvenajiem draudiem tīrai videi, pārtikas ražošanas ietekme uz vidi, pārtikas atkritumu novēršana, labākās stratēģijas, kā samazināt savu plastmasas atkritumu daudzumu un neiekrist pārmērīgas patērniecības slazdos. Pēc tam skolotājām norisinājās pieredzes apmaiņas seminārs, bet skolēniem notika saliedēšanās pasākumi. Skolēniem pašā vakarā norisinājās „Arktiskā nakts trase”. Vakarā uzstājās improvizācijas teātris „Ārprāts”, vakars noslēdzas ar ballīti, bet paralēli tam, citi varēja noskatīties mākslas filmu.

Otrā diena sākās ar rīta rosmi, pēc brokastīm skolēni devās uz vides nodarbībām, kuras bija apvienotas kopā ar citu skolu skolotājām un skolēniem piemēram, nodarbībās par koku nozīmi tika piedāvāti risinājumi veco koku saglabāšanai skolu pagalmos, bet Pasaules Dabas fonda un Purvu bridēju stāstos varēja iepazīt mazāk zināmās dabas vērtības. Dienas noslēgumā tika uzņemta kopbilde ar visiem pasākuma dalībniekiem.

Šādi semināri ir vajadzīgi, lai varētu gūt pieredzi, pieredzi, kas ir vajadzīga, lai mūsu skola kļūtu vēl zaļāka un vēl draudzīgāka mūsu videi.

   28336978_1965038870202442_3539147135954189336_o.jpg

Komanda "Čiekuri" finālā!

Ir noslēgusies LVM Meža olimpiādes konkursa otrā kārta, kurā noskaidrotas tās 10 komandas, kuras 26. aprīlī tiksies Latvijas valsts mežu dabas parkā Tērvetē, lai cīnītos par galveno balvu – izzinošu ārzemju ekspedīciju.

Jelgavas 2. pamatskolas komanda "Čiekuri" ir iekļuvusi finālā. Apsveicam!

Jaunie 4 atkritumu konteineru komplekti skolā

Jau otro gadu mēs skolā šķirojam atkritumus. Vēl ir neapzinātas vietas skolā, kur var papildus novietot konteinerus atkritumu šķirošanai. Skola no pašvaldības finansējuma iegādājās 4 jaunus komplektus par 203 eiro.

                                                             DSC_0075_0.JPG

Skolas vides sakārtošana

Otrā stāva foajē satikās skolas simbols Gudrā pūce, talismans Skursteņslauķis un viņiem pievienojās vēl viens talismans – pozitīvās uzvedības talismans Lapsiņa. Izveidotajā stendā ir vienkāršs atgādinājums: ”Katram skolēman ir tiesības netraucēti mācīties un katram skolotājam ir tiesības netraucēti vadīt stundu”, kā arī mūsu skolas vērtības: Mīlestība, Mērķtiecība, Uzņēmība, Profesionālisms, Radošums, Veselība, Atsaucība, Ģimene, Līdzatbildība, Cieņa, Pilsoniskums, Viedums, Sadarbība, Atbildība, Godīgums, Saskaņa, Pateicība, Devīgums, Apzinīgums, Zināšanas, Darbprieks. Skolas katrā stāvā simboliski dzīvos sava Lapsiņa, kas sekos, kā mēs skolā uzvedamies.

                                                           DSC_0055.JPG

Silto Džemperu diena – 16. februāris

Pirmo gadu skola piedalījās Starptautiskajā silto džemperu dienā, kas notika 16.februārī. Šī bija Projektu nedēļas pēdējā diena. No paša rīta Ekopadomes locekļi kopā ar skolas tehniskajiem darbiniekiem apsekoja mācību kabinetus, kā arī citas telpas un samazināja uz minimālo apkuri. Dienas beigās Ekopadomes locekļi apsekoja un izvērtēja apkures atjaunošana nepieciešamību konkrētās telpās. Šajā dienā visi bija aicināti skolā ierasties siltos džemperos, jakās un šallēs. Silto džemperu akcijas ietvaros skolas kolektīvs savāca siltās mantas tiem jelgavniekiem, kuri ziemai nepaspēja sagatavoties. Sarūpētās mantas tika nodotas Jelgavas sociālo lietu pārvaldes darbiniekiem. Starpatutiskās silto džemperu dienas aktivitātes atbalstīja arī skolas sadarbības partneri Jelgavas pašvaldības iestāde „Sabiedrības integrācijas pārvalde”.

                         DSC_0004_3.JPG     DSC_0053.JPG

.

20171101_EKOLogo_majas_lapai.JPG

EKO padome 2017./2018.m.g.

   1. Timofejs Kaliņonoks, 5.a klase
   2. Kirils Golovenko, 5a.klase
   3. Nadežda Gromozdova, 5.a klase
   4. Nataļja Avdeviča, 5.b klase
   5. Daniels Mihaiļuks, 5.c klase
   6.  Vladislava Arhipova, 5.c klase
   7. Karīna Smirnova, 6.c klase
   8. Darja Burundukova, 7.b klase
   9. Daņila Tolmačovs, 7.b klase
   10. Jūlija Tereščenko, 7.c klase
   11.  Liāna Jankoviča, 7.c klase
   12. Antons Mavrenkovs, 6.a klase
   13. Ņikita Kaļiņins, 6.a klase
   14. Baiba Zalucka, 6.c klase
   15. Diāna Akimova, 8.a klase
   16. Darja Berņikova, 8.a klase
   17. Darja Striško, 9.b klase
   18. Stefans Gricenko, 9.b klase
   19. Nataļja Sirotkina, 9.a klase
   20. Anna Esemchika, 9.a klase
   21. Alīna Maškovska, 7.a klase
   22. Julianna Kuļiša, 7.a klase
   23. Inga Lipāne, skolotāja
   24. Laura Vismane, skolotāja
   25. Romāns Uzlovs, vecāku pārstāvis
   26. Jurijs Bokums, vecāku pārstāvis
   27. Jeļena Stepanova, direktores vietniece mācību jomā
   28. Jeļena Rjazanceva, direktores vietniece mācību jomā
   29. Ilga Antuža, Jelgavas pašvaldības iestādes „Sabiedrības integrācijas pāralde” vadītāja
   30. Ināra Keiša, direktore

DSC_0068_0.JPG

BPA jeb bisfenols A

BPA izmanto plastmasa ražošanā. Daudzās valstīs ir aizliegts ražot bērnu pudelītes no plastmasas, kas satur bisfenolu A, Francijā tas vispār ir aizliegts ar likumu, Japānā likums nebija jāpieņem, jo ražotāji no tā ir atteikušies paši. Bet Latvijā velk sen zināmo dziesmu: bisfenola A ražošana ir liels bizness, daži miljoni tonnu gadā, padomājiet, kas notiks, ja to aizliegs lietot! Tas pats ar pārtikas piedevām, herbicīdiem, citām kaitīgām ķimikālijām, dioksīna problēmu.

... Kā pasargāt no bisfenola A vismaz sevi un ģimeni?

Nepirkt neko, kam uz plastmasa iepakojuma trijstūrī ir cipars 3 vai 7. Patlaban pasaulē ir vissattīstākās medicīnas tehnoloģijas – kā nekad agrāk, bet nāvējošo slimību skaits nevis samazināsies, bet palielināsies. Tas tādēļ, ka cīnāmies ar sekām, nevis cenšamies likvidēt slimību cēloņus.

(fragments no intervijas ar habilitēto ķīmijas doktoru, Organiskās sintēzes institūta Zinātniskās padomes priekšsēdētāju Ivaru Kalviņu žurnālam „Mājas Viesis” Nr.2 2018).

APU (atbalsts pozitīvai uzvedībai)

Iepazīstoties ar Daugavpils skolu pieredzi APU projektā, sapratām, ka skolā nepieciešams aktualizēt ļoti vienkāršu lietu – pozitīvu uzvedību. Pozitīva uzvedība ir pamatā kārtībai skolā. Izveidojām darba grupu, lai apzinātu problēmas, kas būtu skolā jāatrisina. Katra klase saņēma darba lapas, kur jāizstrādā konkrēti pozitīvas uzvedības noteikumi: sporta zālē, skolas ēdnīcā, gaiteņos, mācību kabinetos, garderobē u.c.

Pēc Skolēnu padomes ieteikuma pozitīvās uzvedības simbols skolā būs lapsiņu ģimene, katrā skolas stāvā dzīvos lapsiņa ar savu vārdu. Šogad skolas simbolu saimi, Pūce – gudrības simbols, Skursteņslauķis – sapņu izpildīšanās simbols, papildina Lapsiņu ģimene – pozitīvas uzvedības simbols. Viens no pozitīvas uzvedības akcentiem skolā jau ir parādījies – pēdiņas uz visām skolas kāpnēm, kas regulē skolēnu kustību starpbrīžos.

           DSC_0003_7.JPG     DSC_0005_2.JPG    DSC_0004_2.JPG

Lapas