Eko padomes sēde

Šajā mācību gadā mūsu skolai tika piešķirts Eko vēstniecības skolas nosaukums. Sertifikātu saņēmām  mācību gada sākumā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, kur notika Latvijas Vides fonda rudens forums.

Uzsākot mācību gadu, skola reģistrējās Eko karoga saņemšanai Latvijas Vides fondā. 2018.gada 15.maijā skolā ieradās Latvijas Vides fonda  pārstāvji, lai klātienē tiktos ar skolas Eko padomi un pārrunātu mācību gada laikā paveikto. Tikšanās laikā sīki tika izstāstīts par skolā paveikto, darbojoties programmā „Vide”. Padomes sēdē piedalījās arī a/s „Latvijas valsts meži” pārstāvis Sandris Upenieks, kā arī Jelgavas SIP vadītāja Ilga Antuža. Latvijas Vides fonda pārstāvji apskatīja skolas teritorijā ierīkoto „Zaļo klasi” un „Sajūtu taku”. Mācību gada noslēgumā skolotāji labprāt izmanto mācību stundu vadīšanai „Zaļo klasi”, kā mikrorajona iedzīvotāji ir iecienījuši „Sajūtu taku”. Tagad ir atlicis iesniegt Latvijas Vides fondā  skolas vides izvērtējumu. Lai mums veicas!

     DSC_0034_1.JPG     DSC_0053_1.JPG

‘’Meža ABC’’

2018.gada 10.maijā ‘’Struņķukrogā, Paduras pagastā, 13 km attālumā no Kuldīgas, visiem, kas mīl mežu un dabu bija iespēja apmeklēt izglītojošo pasākumu ‘’Meža ABC’’.

Protams, mēs nevarējam palaist garām šo iespēju. No 2.pamatskolas dalību pasākumā pieņēmuši 3.c un 7.b klases skolēni kopā ar saviem skolotājiem: Irīnu Dorofejevu, Rotu Vizuli, Jeļenu Rjazancevu, Kristini Badjanovu.

Šajā pasākumā piedalījās vairāk 100 meža nozares uzņēmumi un organizācijas, kuras izveidoja 54 meža pieturas. Katra meža pietura deva jaunas zināšanas un nostiprināja jau zināmo.

Skolēniem bija iespēja iepazītes ar visu meža audzēšanas ciklu, apstrādi, rūpēm par mežu, interaktīvi darboties un pildīt praktiskus uzdevumus, ieraudzīt meža tehnikas paraugdemonstrējumus, paspēlēt superīgās meža spēles. Pusdienlaikā paēst un atpūsties draugu lokā un vienkārši fantastiski pavadīt brīnišķīgu saulainu dienu mežā.

Pasākumu apmeklēja mūsu Valsts prezidents Raimonds Vējonis, kuram mēs uzdavinājam savu grāmatu ‘’Sarmas ielas pasakas’’, saņēmām prezidenta autogrāfus un bija iespēja kopīgi nofotografēties.

Pa ceļam uz mājām vēl pastaigājām pa senās mazpilsētas ieliņām Kuldīgā un apskatījām Kuldīgas lepnumu – Ventas rumbas ūdenskritumu.

                                                      9fec8750-e513-4143-98de-18fed44853ef.JPG

Vēl viens jauns kociņš skolas teritorijā

Pagājušajā mācību gadā atjaunojām sen aizmirstu skolas tradīciju – koku stādīšanu skolas teritorijā. 2016./2017. mācību gada absolventi un 1.klašu skolēni iestādīja ozoliņu, kas tika reģistrēts akcijā „Apskauj Latviju”!

2018.gadā Latvijā noris akcija „Iestādīsim koku par godu Mātes dienai!” Arī mūsu skolā Mātes dienas priekšvakarā, 8. maijā – Starptautiskajā koku stādīšanas dienā, šī gada 9.klašu skolēni kopā ar pirmklasniekiem iestādīja liepiņu – dāvanu katrai māmiņai, kuras bērns mācās 2.pamatskolā. Netālu no skolas centrālās ieejas tagad zaļo ozoliņš un liepa.

     DSC_0262.JPG     DSC_0271_2.JPG

28.aprīlis - Lielā talka Latvijā!

Ar katru gadu mūsu darbi Lielās talkas ietvaros kļūst aizvien plašāki. Šogad mēs strādājām četros objektos: skolas teritorijā, sakopām Būriņu ceļa rajonu un a/s „Latvijas valsts meži” Viesturu iecirkņa rajonu un atpūtas kompleksā „Grantiņi” Svētes pagastā. Aicināti piedalīties talkā arī bija vecāki. Skolas teritorijā ar vecāku palīdzību tika labiekārtota Zaļā klase un ierīkota Sajūtu taka. Sajūtu taku sākām gatavot jau Projektu nedēļas laikā, kad vecāko klašu puiši skolotāja Mārtiņa Dzerkaļa vadībā izgatavoja kastes Sajūtu takai. Tagad šīs kastes ir piepildītas ar dažādiem materiāliem: ar mulču, granti, egļu čiekuriem, sausiem zariņiem, sūnām... Sajūtu taka ir pieejama arī Sarmas ielas mikrorajona iedzīvotājiem, kuri labprāt to arī izmanto. Labiekārtojot Zaļo klasi, īpašu atbalstu saņēmām no a/s „Latvijas valsts meži”speciālistiem. Paldies Jānim Zitānam un Sandrim Upeniekam! Tāpat vissirsnīgākie pateicības vārdi Jelgavas pilsētas KULK darbiniekiem! Paldies mūsu skolēnu vecākiem, kuru pulciņš Lielajā talkā ar katru gadu kļūst arvien lielāks!

Talkā piedalījās arī sākumklašu skolēni. 3.a klase savā klasē uz palodzes mazajos podiņos ir izaudzējusi no zīlēm ozoliņus, kurus Talkas dienā pārstādīja lielākos podos, lai mazie kociņi kārtīgi iesakņotos un norūdītos.

Lielās talkas noslēgumā pie mums ieradās mūsu draugs Cūkmens! Viņa vadībā jautrība skolas pagalmā uzsita īpašu vilni!

Lielās talkas sagatavošanā īpaši jāpateicas skolas tehniskajam personālam: Anatolijam Rjazancevam, Ilgonim Kārkliņam, Laimonim Kalnetam, Jurijam Poļakovam. Paldies arī Jelgavas Tehnikuma audzēknim Mārim, kurš mūsu skolā iziet praksi un viņa atsaucība skolas pasākumos vienkārši iepriecina. Darbi neritētu tik raiti, ja tos prasmīgi nebūtu saplānojusi direktores vietniece administratīvi saimnieciskajā darbā Ella Okulova! Paldies!

Vai mēs saskaitījām, cik maisu atkritumu savācām skolas teritorijā, kura ir caurstaigājama? Vai mēs saskaitījām, cik maisu atkritumu maisu  iznesām no a/s „Latvijas valsts meži” Viesturu iecirkņa viena maza gabaliņa? Vai mēs saskaitījām , cik atkritumu maisu savācām Būriņu ceļa rajonā? Nē! Neskaitījām! Tāds nebija mūsu mērķis! Skaidrs kļuva tikai viens, izmesto atkritumu nepaliek mazāk... Diemžēl... Esam pārliecināti, ka tie skolēni, kas piedalās gadu no gada Lielajā talkā, tie nekad nepiemēlos to vietu, kurā dzīvo.

Paldies visiem par ieguldīto darbu un kopības sajūtu!

Meža olimpiāde Tērvetē

Aprīļa beigās Tērvetē tradicionāli notiek a/s „Latvijas valsts meži” rīkotā Meža olimpiāde. Jau vairākus gadus iekļūstam olimpiādes finālā. Meža olimpiādes dalībniekus mēs skolā saucam par „Mežotājiem”, un „Mežotāju” komanda  balstījās šogad uz 7.c klases skolēniem. Gatavošanās olimpiādei notika nopietni, taču citas komandas izrādījās par mums stiprākas. Apkopojot rezultātus – mums 9. vieta republikā. Esam lieli malači! Esam ieguvuši Pateicības rakstu un dāvanu karti līdz 40 personām Tērvetes dabas parka apmeklējumam.

Paldies „Mežotāja” komandai par labo sniegumu un godprātīgo attieksmi! Paldies skolotājām Dacei Timermanei un Laurai Vismanei par komandas sagatavošanu Meža olimpiādei!

                                                                    30001.JPG

„Putnu pavasaris” Jelgavas pilsētas vispārizglītojošajām skolām

Vēlamies apgalvot, ka sāk veidoties pilsētas mēroga tradīcija. Pagājušajā mācību gadā pirmo reizi uzaicinājām pie sevis pilsētas skolu komandas uz „Putnu pavasari”, kas notika skolas telpās. Plānojot „Putnu pavasari” šogad, nolēmām, ka tas notiks ārpus skolas, un savu teritoriju viesmīlīgi piedāvāja atpūtas komplekss „Grantiņi” Svētes pagastā. Bijām uzaicinājuši arī piedalīties mūsu sadarbības partnerus no Inčukalna pamatskolas.

Laiks bija ļoti vējains, taču, ja esam attiecīgi saģērbušies, tad nav sliktu laika apstākļu. Skolu komandas darbojās dažādās stacijās, kas bija izvietotas visā „Grantiņu” teritoriju. 6.klašu komandām vajadzēja prezentēt mājas darbu, atpazīt putnu balsis, uzzīmēt dabas aizsardzību vēstošo plakātu, parādīt savu fizisko sagatavotību un veiklību, kā arī uzmeistarot putnu būrīti, ko katra komanda paņēma līdzi kā ciema kukuli, lai novietotu savas skolas teritorijā. Tieši putnu būrīša uztaisīšana apliecināja, cik katra komanda spēj salidēti sadarboties. Izrādījās, ka pat jau no sagatavotām sagatavēm uztaisīt būrīti nemaz nav tik vienkārši. Apkopojot rezultātus, katras skolas komanda saņēma Pateicības rakstu kādā konkrētā nominācijā. Paldies mūsu kolēģiem no 5.vidusskolas, 1.internātpamatskolas, 4.sākumskolas, 4.vidusskolas, Tehnoloģiju vidusskolas un Inčukalna pamatskolas par atsaucību dalībai „Putnu pavasarī”.

Īpaša pateicība skolotājām Svetlanai Meļnikai un Laurai Vismanei par pasākuma sagatavošanu. Protams, arī visem skolotājiem, kas darbojās stacijās un skolēniem brīvprātīgajiem. Paldies mūsu sadarbības partneriem no Sabiedrības integrācijas pārvaldes par atbalstu organizatorisko jautājumu risināšanā.

                DSC_0355.JPG     DSC_0407.JPG

Vairāk bildes skatīties sadaļā "Fotogalerija".

„Putnu pavasaris” „zaļajām” PII

Doma par kopīgu „zaļo” pasākumu radās mācību gada pašā sākumā, kad devāmies uz Latvijas Nacionālo bibliotēku saņemt Latvijas Vides izglītības fonda apliecinājumu Eko skolas vētniecības statusam šajā mācību gadā Jelgavas pilsētā. Šajā pasākumā PII „Lācītis” un „Zīļuks” saņēma Eko izglītības iestāžu karogus.

2018.gada 21.aprīlī skolas teritoriju pieskandināja putnu balsis jau paša rīta, un pirmsskolas sagatavošanas grupu audzēkņus gaidīja daudzas interesantas radošās darbnīcas. „Putnu pavasarī” bija ieradušies piedalīties PII „Lācītis”, „Zīļuks” un „Zvaigznīte” audzēkņi. Katra komanda izlozēja savu nosaukumu atbilstoši pasākumā tēmai: „Zvirbulēni”, „Pūcītes”, „Zīlītes”un „Strazdiņi” piedalījās „Putnu pavasarī”. Bērni kopā ar savām audzinātājām meistardarbnīcās zīmēja putnus, mēģināja uzminēt skanošās putnu balsis, darbnīcā „Protu, protu” meistaroja ligzdiņas putniem, kā arī  putnu būrīti, kuru kā ciema kukuli paņēma līdzi, lai novietotu sava bērnudārziņa teritorijā. Visiem bērniem patīkama uzturēšanās bija pie Meža raganiņas, kas cienāja tikšanās dalībniekus ar zāļu tēju, medu, pašas salasītām un izžāvētām dzērvenēm. Tikšanās noslēdzās ar visiem tik pazīstamo „Putniņu deju”. 21.aprīļa dienas rīta puses cēliens pagāja kā viens mirklis. Esam pārliecināti, ka šādas tikšanās būs arī turpmāk, jo tās ļauj mums vienam otru tuvāk iepazīt un sadraudzēties.

Paldies Jelgavas pilsētas PII „Lācītis”, „Zīļuks”, „Zvaigznīte” kolēģiem par atsaucību un vēlmi būt kopā! Paldies mūsu pašu audzinātājām Svetlanai Pančenko, Natālijai Rozenbergai par „Putnu pavasara” sagatavošanu!

Pasākums

                                                           MD_2018%20%281%29.jpg

Novērtēsim to, kas mums ir dots!

Ūdens! Pati par sevi saprotama lieta! Kāds apgalvos, ka ūdens Latvijā pat ir ļoti daudz. Un mums ir grūti iedomāties, kā mēs justos, ja pēkšņi tiktu paziņots, ka ūdens padeve tiek pārtraukta. Vai mēs varam iedomāties, ka ikrīta mazgāšanās dušā būtu jāierobežo līdz 2 minūtēm, bet pa kājām maisītos bļodas, kurās uzkrāt izlietoto ūdeni, ko pēc tam izmantot tualetes skalošanai vai telpu uzkopšanai? Tāda situācija ir izveidojusies vienā no lielākajām Āfrikas pilsētām Keiptaunā, kura cieš no ilgstoša sausuma. Ūdenskrātuves, no kurām ņem dzeramo ūdeni ir pustukšas. Kopš 2015.gada Keiptaunā vidējais nokrišņu daudzums samazinājies līdz 381 milimetram no līdz tam ierastajam 762 milimetriem. Kopš 1.februāra Keiptaunas iedzīvotājs diennaktī drīkst patērēt ne vairāk par 50 litriem ūdens. (Viens rīdzinieks diennaktī patērējot vidēji 110 litru ūdens). Tas nav viegls uzdevums, jo vidēji viena piecu minūšu mazgāšanās dušā patērē 45 litrus ūdens. Ar pašvaldības piegādāto ūdeni nedrīkst laistīt dārzus un mazgāt automašīnas. Līdz ar ūdens patēriņa samazināšanos nedaudz attālinājusies arī tā dēvētā nulles diena. Sākotnēji tā tika prognozēta 12.aprīlī, bet pēc tam 11.maijā. Ja Keiptauna nenovērsīs „ nulles dienu”, tad kļūs par otro globālās nozīmes pilsētu aiz Brazīlijas Sanpaulu, ka pēdējo triju gadu laikā ir palikusi bez dzeramā ūdens. Kā mēs savās mājās izrīkojamies ar ūdeni? Vai tējkannā ielejam tik daudz ūdens, cik reāli izdzeram? Vai traukus mazgājam zem tekoša ūdens vai bļodā? Padomāsim!

Kāda jēga Zemes stundai?

Zemes stunda visā pasaulē notiks 24. martā no plkst. 20.30 – 21.30.  „Zemes stunda” vairāk ir simbolisks žests, kas palīdz radītnoskaņu, līdzīgi kā tas notiek svētkos un piemiņas dienās, un padomāt ar savu attieksmi  par konkrēto situāciju - šinī gadījumā, ko tu vati darīt, lai planētai klātos vieglāk. Patiesībā būtu jārunā nevis par vienu stundu, bet zemes gadu. Gadā ir 8760 stundas, tātad vienā stundā teorētiski varētu ietaupīt vienu 8760.daļu no patērētās elektrības.  Kā var taupīt resursus?

  1. Nomaini apgaismojumu uz LED spuldzēm un atslēdz no kontakts visas elektroierīces, kas tās nelito. Tā elektrības patēriņš var samazināties uz piektdaļu. Apgaismojums patērē aptuveni ceturto daļu no mājas elektroenerģijas patēriņa. Telpās, kur gaisma deg 4 stundas dienā, ir vērts iegādāties attiecīgās jaudas LED spuldzi. Elektroenerģijas patēriņš notiek, arī slēdzim atrodoties kontaktligzdā, lai gan ierīce netiek iedarbināta.
  2. Nekrāj nederīgas vai nevajadzīgas drēbes, rīko apģērbu apmaiņas pasākumu. Labdarības organizācijas pieņem ziedojumus un pēc tam tos izdala maznodrošinātām un trūcīgām ģimenēm, kā arī bezpajumtniekiem. Informācija par mantu ziedošanas vietām tīmeklī: www.ziedot.lv, www.Riga.lv.
  3. Sekojiet līdzi norisēm politikā – kuras partijas, politiķi, patiešām dara zaļus darbus un kuri mēģina tikai izlikties. Saeimas vēlēšanas notiks 2018.gada 6.oktobrī.

(Informācija no žurnāla „Mājas Viesis”Nr.6)

Lapas