Direktores sleja

Klusajā nedēļā

Biju ilgās pārdomās, vai vispār rakstīt... Kopš 19.janvāra roka necēlās, lai uzrakstītu ikmēneša sleju. Viss bija pārāk sakāpināts, pārāk liela sāpe, pārāk daudz neizpratnes, visa bija pārāk daudz...

Klusā nedēļā pirms Lieldienām ir pārdomu laiks par visu... Jau kādu brīdi manī slīd slīdlenta tikai ar vienu jautājumu – kāpēc? Kāpēc tā? Un uz visiem bezgalīgajiem „kāpēc” man ir ļoti racionālas, ļoti kapitāliskas atbildes, jo neesmu nedz vientiese, nedz arī naiva. Tai pašā laikā šis periods manī nav iznīcinājis ticību demokrātijas pamatvērtībām, kur galvenā vērtība ir cilvēks.

Uz skolas likvidāciju vēlos paskatīties no citas puses... kā Imantam Ziedonim „... No vienas puses un no otras puses, tā un šitā. Pamēģiniet – no vienas puses un no otras puses! Piekrītiet, kad jūs ieejat veikalā un jums saka, ka Rīgas balzama nav. Bet balzamu var dabūt... no otras puses. Piekrītiet, ka tiem no otras puses arī ir taisnība. Taisnība ir vieniem, ir otriem. No kuras puses nauda ir nauda? No cipara puses vai ģerboņa puses?... Šausmīgi daudz taisnību. Nojukt var, ja nav savējās. ”Ir viena puse, un ir otra puse... Tāpat kā pasakā par patiesību, kad patiesība pa pasauli staigāja kaila un savu kailumu nav redzējusi. Tad arī cilvēki nolēmuši to ietērpt drānās, un drānas bija katram savas... tā arī sanāk, ka arī šajā kontekstā patiesība ir katram sava. Šoreiz mana patiesība. Vecais, labais Viljams Šekspīrs kādreiz teica, ka, ja gribi teikt patiesību, tad tev jāsaka cita patiesība, bet, ja tu tiešām gribi teikt patiesību, tad tev jāpaliek par klaunu. Es neteikšu citu patiesību un nekādā ziņā nevēlos palikt par klaunu.

Šajā laikā esmu piedzīvojusi nevienu vien sirriālu mirkli... Uz mana darbgalda atrodas divi domes lēmumi – 2012.gada domes lēmums par manis apstiprināšanu par Jelgavas 2.pamatskolas direktori un 2019.gada lēmums par manis atbrīvošanu no darba ar 27.jūniju. Šo puzli, kaut arī ar pilnīgi vienādi līdzenām malām, nevaru salikt kopā... nelīmējās... nekādi nelīmējas...

Atceros, cik sirriāla sajūta bija manī 2012.gada 3.septembrī. Stāvēju skolas gaitenī pirms svinīgās līnijas un vēroju, kā pulcējas bērni, viņu vecāku, skolotāji... Bija nežēlīga vēlēšanās, lai es pamostos no šī sapņa – „Skolas direktore”... Manī bija ielavījusies panika. Un tad pamanīju, ka tālumā piebrauc domes priekšsēdētājs, izkāpj no mašīnas ar rudenīgi saulainu puķu pušķi... Un tajā mirklī iestājās miers, jutos pasargāta... Es nebiju mācījusies skolvadību, es no skolas 4.stāva 81.kabineta nokāpu uz direktores kabinetu lejā, lai īstenotu savu redzējumu par skolu nākotnē, jo manī bija sajūta, kā vajag... Bija jānokāpj lejā... Un te esmu nonākusi līdz dzīves atziņai, ka jānokāpj lejā... kādreiz labprātīgi, kādreiz citādāk, ko nosaka ārējie faktori... varbūt arī Dievs par tevi tur augšā vienkārši pasmejas - par tavu pašpārliecinātību, paštaisnību... un viņam uz katru no mums ir savi plāni, tikai viņš nekad neatsūta īsziņu ar savu plānu, viņš tikai dod zīmes, bet mēs jau tās zīmes neprotam steigā saprast. Atskatoties atpakaļ redzu, ka zīmju ir bijis pietiekami daudz...

Bībele māca, ka augstprātībai seko krišana un posts: „Papriekš augstprātība, tad posts, papriekš pazemība, tad gods!” Līdzīgi – visus kalnus un paugurus nolīdzina, lai nelīdzens paliek līdzens un raupjums gluds. Mani panākumi pavērsās pret mani, jo pietrūka pazemības. Jā, es biju augstprātīga, protams... Es. Lielas skolas direktore. Mans ego tika pabarots, es biju lepna par skolu, man it kā izdevās būt par direktori, it kā izdevās... Manī tas tagad izraisa skumju smaidu... Tikai tagad pēc sešiem gadiem ir izveidojusies izpratne, kādam ir jābūt skolas vadītājam...tagad... Vai šīsdienas situācija ir rezultāts pirms trīs gadiem izdarītajam vai neizdarītajam? Šo domu tagad nevēlos attīstīt tālāk. Tikai vienu varu pateikt, ka nebiju no sirds patiesi pazemīga ar patiesu vēlmi kalpot citiem, jo kalpošana ir diametrāli pretējs augstprātīgam un iedomīgam vadītājam. Cik gatava es biju patiesi kalpot, nedomājot par savu izcilību, kā indivīda izcilību? Tikai nesavtīgi kalpojot cilvēkiem, var kļūt par izcilību.

Dzīve ir īsa, pārsteidzoši trausla... vienu brīdi esam augšā, nākamajā jau lejā... Pazemība ir elastīgums, kas ļauj citādāk paraudzīties uz notiekušo. Pazemība ļauj nodrošināties pret kļūdām un nepieciešama, lai augtu, lai sāktu atkal no nulles, taču nulle katru reizi atrodas spirāles citā posmā, jo nonākšana nulles punktā katru reizi ir citādāka, caur mācību... Un tagad rodas jautājumi... Vai vēl ir nākamie loki? Vai paskatīties atpakaļgaitas spogulī? Vai vienkārši sastingt? Cik pazemīgi spēju pieņemt visu notiekošo? Grūti..., jo ir izpalicis līdzsvars. Jautājumu ir nežēlīgi daudz, taču, ja ir jautājumi, tad būs arī atbildes. Sajūtu līmenī viss ir nodedzis līdz ar zemi... pelni visapkārt... „Kad spēle beidzas, karalis  un kalps atgriežas abi vienā kastē.”

Klusā nedēļa... Pasaule ir sastingusi gaidās. Pasaule gaida Sauli – ticības apliecinājumu Gaismai. Pasaulei ir svarīgi redzēt, jo redzēšana palīdz noticēt. Lai svētku rīts pārsteidz katru mūs ar patiesu augšāmcelšanos!

Jelgavas 2.pamatskolas direktore Ināra Keiša

18.04.2019.

Ziemas saulgriežu vakarā

Pirms kāda laika pavisam nejauši uzzināju par pasaku terapiju pieaugušajiem mūsdienu psiholoģijā, un manī ieskanējās smiekli… Bērnišķīgi jautri, priekā dzirksteļojoši!!! Vai tiešām bērnībā būšu izgājusi pasaku terapiju? Un pašai to nezinot! Es izaugu ar pasaku grāmatām. Manas bija pasaku grāmatas! Varēju atteikties no daudzām vilinošām lietām, ja tikai bija iespēja lasīt pasakas. Pieļauju, ka mūsdienu psihologiem es būtu pateicīgs darba materiāls, taču es lasīju, mana zemapziņa vienmēr uzbūra pasaku ainu slīdlentu… Un vēl stāstīju pasakas! Savām māsīcām, kuras bija vecākas par mani, bet manī klausījās aizgūtnēm.

Šajā pirmssvētku laikā vēlos izstāstīt nezināma autora pasaku par laimi, jo Ziemassvētkos, Jaunajā gadā mēs vēlam viens otram laimi. Visi vēlamies būt laimīgi un gaidām to laimes mirkli, ka tūlīt, tūlīt būs, bet laime nenāk… Varbūt esam laimīgi, taču paši nemaz nezinām par savu laimi?

Senos laiko Indijā dzīvojis kāds gudrais, par kuru runāja, ka viņam piederot lāde ar lielu noslēpumu, laimes noslēpumu. Daudzi valdnieki skaudīgi piedāvāja gudrajam varu un naudu, mēģināja pat aplaupīt, lai iegūtu lādi, taču viss velti. Viņi kļuva aizvien nelaimīgāki, jo skaudība neļāva viņiem dzīvot. Gāja gadi, un gudrais kļuva jo dienas, jo laimīgāks. Kādu dienu pie viņa atnāca mazs puisēns un sacīja: ”Es gribētu būt tikpat laimīgs kā jūs. Varbūt jūs man parādīsiet, kas jādara, lai tāds kļūtu?” Gudrais, redzēdams bērna vienkāršību un šķīstību, sacīja: „Tev es parādīšu, kāds ir laimes noslēpums. Nāc man līdzi un turi acis un ausis vaļā! Patiesībā man ir divas lādes, kurās glabāju laimes noslēpumu, šīs lādes ir man prāts un mana sirds, un lielais noslēpums ir tikai soļi, kas tev jāsper visu dzīvi.

Pirmais solis ir zināt, ka dzīvē it visās lietās ir Dievs, tāpēc Viņš jāmīl un Viņam jāpateicas par visu, kas tev ir.

Otrais solis ir mīlēt sevi pašu un ik dienas, ceļoties un gulēt ejot, sev apliecināt: es esmu svarīgs, esmu vērtīgs, esmu spējīgs, esmu gudrs, esmu mīļš, daudz ko no sevis sagaidu, nav neviena šķēršļa, ko es nevarētu pārvarēt, šo soli sauc par augstu pašnovērtējumu.

Trešais solis ir īstenot visu, ko tu par sevi apgalvo, - tas ir, ja domā, ka esi gudrs, tad rīkojies gudri; ja domā, ka esi spējīgs, izdari to, ko apņēmies; ja domā, ka esi mīļš, paud savu mīļumu; ja domā, ka nav tādu šķēršļu, ko nespētu pārvarēt, tad izvirzi mērķus un  cīnies tik ilgi, līdz sasniedz. Šo soli sauc par apņēmību.

Ceturtais solis – nevajag citus apskaust par to, kas viņiem ir, vai par to, kas viņi, - šie cilvēki ir sasnieguši savus mērķus, sasniedz tu arī savējos.

Piektais solis – nevajag ne pret vienu sirdī glabāt ļaunumu. Šīs jūtas neļaus tev būt laimīgam. Ļauj Dieva likumiem spriest taisnu tiesu, bet pats piedot un aizmirsti.

Sestais solis – nevajag ņemt to, kas tev nepieder, - atceries, ka tad, ja tā darīsi, saskaņā ar dabas likumiem, tev jau rīt atņems kaut ko vēl vērtīgāku.

Septītais solis – nevajag nevienam darīt pāri. Visām būtnēm šajā pasaulē ir tiesības saņemt cieņu un mīlestību.

Un visbeidzot – vienmēr celies ar smaidu lūpās, paveries apkārt un atklāj visās lietās labo un skaisto. Domā par to, kā tev ir paveicies ar visu, kas tev ir. Palīdzi citiem, nedomājot par to, ka varbūt neko nesaņemsi pretī. Atklāj cilvēku labās īpašības un izstāsti arī viņiem noslēpumu, kā kļūt par uzvarētājiem un kā viņi var būt laimīgi.

Tāds ir ceļš pie laimes. Būt laimīgam ir vieglāk, nekā mēs dažkārt iedomājamies. Es novēlu mums visiem būt ceļā pie laimes! Novēlu atcerēties , ka tie ir tikai astoņi soļi, lai mēs katrs būtu laimīgi.

Un vēl… Par katru no Jums… Es palūgšu baltajam eņģelim,

Kurš man tik pazīstams šķiet –

Lai aiziet pie Tevis un palūko,

Kā Tev šais Ziemsvētkos iet.

Lai uzliek roku uz pleca,

Un nekad vairs nenoņem nost.

Lai pēc tumsas atnāk gaisma

Un projām vairs neaiziet!

Daudz laimes Ziemas saulgriežos!

Jelgavas 2. pamatskolas direktore Ināra Keiša

21.12.2018.

Latvijas simtgades priekšvakarā

Lec, saulīte, spīdi spoži!

Rotā puisi, rotā meitu,

Lec, saulīte, tumsu šķeļ!

Vieno visu latvju tautu !

/R.Bugavičūte-Pēce/

Tā izskanēja R.Tigula dziesma „Lec, saulīte” vienā no skaistākajiem mūsu skolas pasākumiem kora „Zvonņica” 20 gadu jubilejas koncertā „Gads kā mazītiņa dzīve”  2. novembrī, kurš bija veltīts Latvijas Republikas simtgadei.  Sajūtu ziņā bija iespēja atgriezties vasarā, kad bijām Dziesmu svētku saviļnoti.

Šajā pirmssvētku laikā ļauju prātam vaļu, ļauju tam joņot, lai pārdomās līdz kaulam izjustu mūsu valsts  svētku nozīmību. Lai izbaudītu sajūtu, ka esam to izredzēto vidū, kuriem ir dota unikāla iespēja piedzīvot Latvijas simtgades svētkus, ka Latvijas valsts veidotāji, cīnītāji par Latvijas valsti šo svētku mirkli nepiedzīvo, to lemts izbaudīt mums, ka paiet gadu simteņi... 1818.gada augustā Jelgavas pils pagalmā Krievijas cars Aleksandrs pasludināja Kurzemes guberņas zemnieku brīvlaišanu, pēc simts gadiem 1918.gada novembrī Rīgā tika proklamēta Latvijas Republika, 2018.gada novembrī svinam Latvijas simtgadi... Paies vēl simts gadi, un 2118.gadā jelgavnieki skatīsies 2018.gada hronikas un ceru, ka viņiem būs lepnums par mums, un mēs apzināmies, cik milzīga atbildība ir katram no mums, esot savā valstī...

11.novembris ir Lāčplēša diena un arī Pirmā pasaules kara noslēguma diena, kura atceres pasākumi šogad notika Francijā, Parīzē... Un atmiņā uzplaiksnī stāsts par vectēvu... Pirmā pasaules kara laikā nokļuva Francijā kā gūsteknis... Tagad mēģinu izmisīgi atcerēties tās atmiņu pērlītes no bērnības no vectēva stāstītā... Bija iespēja palikt tur... Bet Mateušs kājām atnāca no Francijas uz savu Latviju, uz savu Abrenes apriņķi un savu „Surikovas” sādžu, jo te bija viņa zeme.  Viņa zeme bija te, bet ne Francijā... Būt atbildīgam par savu zemi! Katram! Un tas ir pats vienkāršākais un pats sarežģītākais... Būt līdzatbildīgam.

„Latvija man ir kā gara, gara krelle, kurā ceļš pie ceļa vērts un katrs tajā man ir savas mūžības vērts.” (U.Auseklis) Mums katram ejams savs ceļš mūsu Dzimtenē. Un ceļi ir tik dažādi! Lai mūsu ceļi dara  Latviju stiprāku, pašaapzinīgāku, pašcieņas piepildītu, bagātāku! Lai mums pietiek gribasspēka būt Latvijas ceļos jaunajā valsts simtgadē!

Jelgavas 2. pamatskolas direktore  Ināra Keiša

13.11.2018.

Par skolotājiem

Mazliet neierasts liekas rudenīgais saulainīgums oktobrī, kas ļauj baudīt vēl vasaras dāsno sauli. Pirmais mācību mēnesis skolā ir aizskrējis pavisam nemanot. Jauno mācību gadu mēs uzsākām ar patīkamu ziņu, ka esam saņēmuši Ekoskolas sertifikātu. Es tiešām te iesaucos: „Sapņi piepildās!” Pirms sešiem gadiem izvēlējāmies skolas attīstību ekoizglītības virzienā, tad Ekoskolas sertifikāts likās kā kaut kas nereāls un nesasniedzams. Un te es atceros mūsu skolas talismanu Skursteņslauķi, kurš saka, ka Sarmas ielā sapņi piepildās. Tikai ļoti jātic! Tikai jāpasper pirmais solītis uz priekšu! Ticība tam, ko tu dari. Mācību gada sākums iezīmējas arī ar Skolotāju dienu. Katrs atceramies savus skolotājus! Tik dažādos skolotājus! Atceramies ar prieku, mīlestību, patiesu cieņu un kādreiz arī ar sarūgtinājumu. Kurus skolotājus atceros es no savas skolas dzīves? Es atceros visus. Vienmēr atcerēšos ķīmijas skolotāju Ainu Vjaksi, pie kuras bija neiespējami atnāk uz stundu nesagatavojies. Kā skolotāja to panāca? Ar savu cieņpilno attieksmi pret skolēniem. Fizkultūras skolotājs Henriks Logins-Slišāns iemācīja cienīt kustību, saprast, ka sportiskās aktivitātes ir dzīvība, vienmēr vēlēties būt kustībā, jo skolotājs prata izcelt, ko bērns prot, nevis to, kas viņam neizdodas. Man likt noskriet uz laiku 50m vai 100m – tā bija katastrofa, bet noskriet krosā 3 km vai distanču slēpošanā noslēpot 3km – tur biju pirmajā trijniekā. Un skolotājs iemācīja dzīvot ar domu: „Es varu un man izdodas!” Tā ir skolotāja darba misija - pavirzīt, parādīt, iedrošināt! Vai tas ir kaut kas jauns? Tas vienmēr ir bijis aktuāli, ne tikai mūsdienīgo kompetenču kontekstā. Vienmēr ar pateicību atcerēšos krievu valodas un literatūras skolotāju Lidiju Mežali, jo viņa bez interaktīvajām tāfelēm, projektoriem un ekrāniem stāstīja par Puškinu, Tolstoju, Jeseņinu tā, ka stundās bija kapa klusums, un vēl joprojām no galvas varu atļauties noskaitīt kādu krievu literatūras klasikas pērli. Mums bija jāmācās dzejoļi no galvas! Arī latviešu literatūrā. Tas bija pats par sevi saprotams, ka no galvas zinājām Raiņa „Lauztās priedes”, gandrīz visu Veidenbaumu, Aleksandru Čaku... pie skolotājas Antoņinas Dekteres. Un vēsture pie pavisam jauniņās Viktorijas Karabeško! Šīs stundas bija kā ūdens malks izslāpušajam!

Mūsu skolotāji... Skolotāju dienas priekšvakarā skolā Pateicības rakstus saņēma kolēģi, kuriem pedagoģiskā darba stāža apaļās jubilejas –  Kristina Badjanova – 5 gadi, Larisa Bļinova - 40 gadi, Ināra Davidoviča – 25 gadi, Tatjana Petrenko 40 gadi, Solvita Romanova – 20 gadi, Jeļena Ševčenko - 30 gadi, Rota Vizule – 45 gadi. Man pašai šogad izrādījās jau ir 25 gadi skolā, kaut gan skolā nonācu it kā nejauši, bet nejaušību nav, viss notiek likumsakarīgi. Man bija pietiekami negatīva darba pieredze prakses laikā, kad mācījos LU Filoloģijas fakultātē, pēc kuras atļāvos visai pasaulei pateikt ļoti kategorisku apgalvojumu: „Es nekad nestrādāšu skolā!” Un pasaule par to pasmējās.

Ar Jelgavas pilsētas domes Pateicības rakstu par mūža ieguldījumu pedagoģijā Jelgavas pilsētas Skolotāju dienas svētkos tika apbalvota angļu valodas skolotāja Valentīna Šahtarina. Skolotājai šogad apritēja 45 gadi darba stāža, taču skolotāja izvēlējās doties pelnītā atpūtā. Mēs kolektīvā vienmēr atcerēsimies skolotājas aso dzīves redzējumu un mēģināsim atcerēties viņas apgalvojumus, kuri līdzinās aforismiem par daudzām sadzīviskām un pedagoģiskām situācijām mūsu dzīvē.

Lai katram skolotājam pietiek spēka būt stipram ticībā savam darbam, būt ideālistam un optimistam. Bez šīs lielās ticības skolotājs nebūtu spējīgs savu darbu godam veikt un pildīt. Bet ticēt, varēt un no ticības enerģiju smelties – tas prasa lielu garīgu spēku.

Jelgavas 2.pamatskolas direktore Ināra Keiša

15.10.2018.

Sākumā

Esam jaunā mācību gada sākumā, paša ceļa sākumā, ko uzsācis lielais kuģis „Jelgavas 2.pamatskola”, lai dotos pretī zināmajam un mazāk zināmajam, lai prasmīgi mācētu burās noķert ceļavēju, kā arī iziet cauri stiprākiem vējiem un vētrām, un neapstāties mānīgajā bezvējā.

„Mīlestība, komandas darbs, aktivitāte, profesionālisms, bērns, individualitāte, izpēte, drošība, atvērtība, atbalsts, mērķtiecība, tehnoloģijas, pētniecība, veselība, pašvaldība, radošums, mācību saturs, mācītiesprieks, kompetence, sasniedzama izglītība, sirdsbalss, domāšana, inženierzinātnes, patstāvība, sadarbība, mācīšanās visiem, stabilitāte, izaugsme...” – šīs prioritātes savā darbā  nosauca mani kolēģi, pilsētas skolu direktori, 29.septembrī tradicionālajā Jelgavas pilsētas skolotāju sanāksmē pirms jaunā mācību gada. Manas ir trīs pēdējās – mācīšanās visiem, stabilitāte un izaugsme. Jāmācās visiem – vecākiem, skolotājiem, bērniem, jo citādāk mēs apstāsimies, un stāvēšana uz vietas jebkuru cilvēku iznīcina. Tāpat nekas labs nesanāks, ja jutīsimies nedroši, ja nebūs stabilitātes... Nevar produktīvi pildīt savu darbu, ja tu stāvi uz vienas kājas vai, ja ar vienu roku kaut kur pieturies, lai nenogāztos,vai arī, ja pamats, uz kura stāvi, šūpojas un tu līdz ar to, jo nostāvēt ir diezgan apgrūtinoši, vai arī, ja ir sajūta, ka kaut kas tūlīt uzkritīs virsū, un tu nepārtraukti skaties riņķī, ka tik kaut kas nenotiek... Stabilitāte, drošība, miers, pašapziņa... Četras sajūtas, kuras virza katra mūsu darbu uz izaugsmi. Un izaugsme ir jēgpilna darba darīšana. Patiesi novēlu mums jaunajā mācību gadā vēlmi mācīties visiem, novēlu stabilitāti un protams, izaugsmi! Esmu pārliecināta, ka šis novēlējums piepildīsies, jo, kā nevienu citu gadu, esam saņēmuši svētību savam darbam. 3.septembrī skolas svinīgajā pasākumā mūs pagodināja ar savu klātbūtni ekselence, Latvijas pareizticīgās baznīcas Jelgavas bīskaps Jānis Sičevskis, kā arī pareizticīgo Sv. Semiona un Annas katedrāles priesteris tēvs Aleksandrs un ekselence, Romas katoļu baznīcas Jelgavas bīskaps Edvards Pavlovskis. Saņemtā svētība dod drošības sajūtu, kuras raksturošanai nav vajadzīgi epiteti vai metaforas.

Svētības ienāk... Pirmo svētību šajā vasarā es saņēmu no savas mammas... Sapnī... Viņa nomira pirms sešiem gadiem viena pati lauku mājā. Tas februāris bija ļoti auksts, -30. Reizi divās nedēļās pie viņas braucu, un tajā nedēļā mamma pa telefonu teica: „Nu, ko Tu,meit, brauksi šajā trakajā aukstumā, nebrauc, man viss ir.” Jā...  Nākamo piektdienas vakaru viņa nesagaidīja. Tā sanāca... Visus šos gadus, domājot par mammu, man vienmēr pakrūtē iekņudējās sev pārmetums par neaizbraukšanu tajā nedēļā... Un šajā vasarā viņa parādījās sapnī. Mamma parādīšanos sapnī es tiešām ļoti gaidīju šos 6 gadus, jo man ļoti vajadzēja sajust viņas klātesamību mana dzīvē, tīri fiziski... Viņa neteica neko, mamma vienkārši stāvēja, skatījās manī un smaidīja neizsakāmi laimīgu smaidu, tā viņa smaidīja vienā no savām jaunības fotogrāfijām. Viņas skatienu un laimīgo smaidu es pieņēmu kā svētību. Svētību savai dzīvei.

Un trešā svētība man atnāca kā pārsteigums. Ielūgums piedalīties 7. septembrī Zemgales Lūgšanu brokastīs, ko rīkoja Jelgavas pilsēta un Lūgšanu brokastu komiteja. Pasākums ir daļa no starptautiskas iniciatīvas, kas aizsākās ASV 1952.gadā un pašlaik tiek rīkotas vairāk nekā 50 valstīs. Latvijā lūgšanu brokastis aizsākās 2005.gadā pēc Latvijas Evanģēliski luteriskās Baznīcas arhibīskapa Jāņa Vanaga iniciatīvas un turpinās jau 13.gadu. Lūgšanu brokastīs piedalījās trīs kristīgo konfesiju pārstāvji, sabiedriskie un uzņēmējdarbības līderi. Šajā pasākumā bija iespēja ieraudzīt to, kas mūs vieno un atklāt to, ka mēs kopā spējam vairot labo. Daļa no dalības maksas Lūgšanu brokastīs tiek ziedota labdarībai. Šogad bija mērķis sniegt atbalstu dienas centra „Harmonija” projektam „Rehabilitācijas pasākumu īstenošana bērniem un jauniešiemar smagiem funkcionāliem traucējumiem Jelgavā”. Arī Zemgales Lūgšanu brokastu laikā visi dalībinieki saņēma bīskapu svētību. Un arī šis mirklis radīja īpašu drošības sajūtu.

Lai jaunajā mācību gadā mums visiem ir vēlme mācīties! Lai saņemtā svētība sniedz katram drošības sajūtu! Lai mūsu darbs ir izaugsmei!

Jelgavas 2.pamatskolas direktore Ināra Keiša

08.09.2018.

Vasaras pilnbriedā

Jau mazliet ir piemirsusies eksāmenu laika un skolas izlaiduma junda, aizlīgoti Jāņi, pagājušajā nedēļā baudījām Latviešu Dziesmu un Deju svētku gaisotni... Laiks rit savu ritējumu, arī skolā turpinās vasaras saplānotie darbi, lai 3.septembrī lielais kuģis ar nosaukumu „Jelgavas 2. pamatskola” uzsāktu savu tik ierasto, bet tai pašā laikā nezināmo, pārsteidzošo, piedzīvojumiem bagāto ceļu jaunajā mācību gadā.

Šogad apliecības par vispārējo pamatizglītību ieguva 53 absolventi. Deviņos gados izveidots pamats, uz kura būvēt savu turpmāko dzīvi. Kā katru gadu, tā arī šogad – pamats katram absolventam ir savs un tik dažāds. Ir sasniegumi, kas patiesi iepriecināja, ar kuriem lepojamies, bet ir arī tā – labi, ka tā.

Pilsētas domē pirms Jāņiem bija tikšanās ar pilsētas vadību, kuras laikā vajadzēja prezentēt savu skolu pilsētas skolu tīkla reformas kontekstā. Stāstot par olimpiāžu uzvarētājiem reģionā un republikā, teicu, ka lepojamies ar 3.vietu republikas latviešu valodas olimpiādē (LAT-2) un Atzinību inženierzinātņu olimpiādē. Uz ko domes priekšsēdētājs izteica retorisku komentāru par jauno censoņu nākotni, kā veidosies viņu turpmākā dzīve. Mēs tiešām to nevaram paredzēt, bet vienīgais, ko es vēlos, lai katrs jaunietis darītu savā dzīvē to, kas viņam sagādā prieku. Atceros lasīto par Latgales garīdznieku Franci Trasunu, kurš izvēlējās būt par priesteri, lai būtu tuvāk savai tautai, lai būtu iespēja to izglītot, atbalstīt tos, kuri grib un var mācīties. Pirms eksāmenu sesijas sarunājoties ar nākamajiem absolventiem par turpmākās profesijas izvēli, dominēja finansiālā puse. Vai ir tiesības pārmest? Nē! Nekādā gadījumā! Taču, lai tikai izvēlētā profesija sagādā prieku! Kā tautas dziesmā:

„Ai, darbiņi, ai, darbiņi!

Bez darbiņa nevarēju.

Darbiņš man prieku deva,

Pilnu klēti labībiņas”.

Un izglītība ir visa pamats. Izglītība ir tā, kas transformē cilvēku. Izglītība vairs nav tikai faktu zināšana un atkārtošana. Izglītība ir katra indivīda izaugsme un pieredze.

Vēl kāds pārdomu triepiens... Dziesmu svētki... Vai tiešām tie esam mēs? Smaidīgi, draudzīgi, atsaucīgi, sarunāties griboši, izpalīdzīgi, saprotoši, dziesmas zinoši, pārbagāti ar tautas tērpiem... Kā būs un kas būs vēl pēc 100 gadiem? Nezinām... 1918.gadā neviena Latgales lauku sieva pat nevarēja iedomāties, ka viņu mazmazmeitas un mazmazmazmeitas dziedās Rīgā „Bazneicu dzismes” un rokās viņām būs baznīcu dziesmu grāmatas, kuras pa simts gadiem būs nobružājušās un to sadzeltējošās lapas gandrīz būs kļuvušas caurspīdīgas. Baudot garīgās mūzikas koncertu Dziesmu svētku laikā, vēl joprojām kaklā ir asaru kamols, no kura grūti atbrīvoties, jo no saknēm nevar un nav iespējams atbrīvoties. Mūs katru tur un satur mūsu saknes! Mēs vēl esam!

Īpašs saviļņojums uzjundījās svētkos par savas skolas kori „Zvonņica”, kas piedalījās māzākumtautību kolektīvu programmā. Visi kopā latviešu Dziesmu svētkos Franča Trasuna un Jāņa Čakstes izlolotajā zemē! Pēc simts gadiem dzīvos mani mazbērni, mazmazbērni... Un man diezgan grūti ir tā reāli pieņemt CS pārvaldes skaudro statistiku. 2017.gadā Latvijā katra diena ir bijusi ar mīnus zīmi: - 43 iedzīvotāji. Vai tā var būt miera laikā? Manā dzimtajā Baltinavas novadā pusgada laikā nomiruši 29 iedzīvotāji un tikai 3 jaundzimušie. Jelgavā mazliet ir līdzsvars. Skaudri... Taču ticu, ka būsim! Tikpat smaidīgi, draudzīgi, izpalīdzīgi, atsaucīgi, sarunāties griboši, saprotoši, dziesmas zinoši un tautas tērpiem pārbagāti, jo citādāk nevar. Un darbu daroši! Mūs būs noturējušas un saturējušas te mūsu saknes!

Jelgavas 2.pamatskolas direktore Ināra Keiša

11.07.2018.

Maija pēcsvētkos

Maijs ir īpašu svētku mēnesis. Ar katru gadu arvien nozīmīgāka sabiedrībā kļūst Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas diena 4.maijs – Baltā galdauta svētki. Mūsu skolā tā ir sena tradīcija, ka pirmssvētku dienā ar vecāko klašu skolēniem svinīgajā sanāksmē tiekas sabiedrībā pazīstami cilvēki, taču Baltā galdauta noskaņa skolā ienāk tikai otro gadu. Tradīcijas veidojam paši.

Šogad 7. -9. klašu skolēnus uzrunāja Jelgavas biznesa inkubatora vadītājs Ņikita Kazakevičs, kurš 2017.gadā tika apbalvots ar Jelgavas pilsētas Goda rakstu par ieguldījumu pilsētas attīstībā, par ieguldījumu izglītības jomā un jauniešu izglītošanā. Ņikitam ir tikai 26 gadi! Dzimis, audzis, pirmo izglītību ieguvis Daugavpilī, mācības turpinājis Dānijā, strādājis Zviedrijā un tagad savus mērķus īsteno Jelgavā. „Jelgava ir ļoti uzrunājoša pilsēta”, tā sarunā teica jaunietis. Kā izvirzīt sev mērķus? Kā sapņot? Kā realizēt savas ieceres? Kā veidot savu atbalsta komandu? Par šiem jautājumiem runāja Ņikita pirmssvētku tikšanās reizē ar mūsu skolēniem. No malas vēroju, kā klausījās skolēni. Dažādi. Daļa dzirdēja Ņikitas uzdotos jautājumus un atbildēja uz tiem, piekrītoši māja galvas, piekrītot kādam apgalvojumam vai domai, ko izteica Ņikita, taču dažiem interesantākas likas spēlītes mobilajā tālrunī, jo „IT draugs” visur ir līdzi... Šāda attieksme svētku noskaņai pielika darvas karotīti...

Domājot par mūsu valsti, tās valstiskumu, neatkarības iegūšanu, jāsecina un jāapstiprina vienkārša patiesība – to paveica Latvijas gaišākie prāti. Izglītoti cilvēki stāvēja blakus Latvijas Republikas šūpulim 1918.gadā, kā arī 1990.gadā, kad tika pieņemta LR Neatkarības deklarācija. Mūsu vecvecvectēvi tālā pagātnē prata novērtēt izglītības nozīmi katra cilvēka dzīvē. Taču labu klasisko izglītību no lielas ģimenes pagājušā gadsimta sākumā vai 20. – 30.gados varēja nodrošināt tikai vienam vai diviem bērniem, pārējiem gudrības bija jāapgūst dzīves skolā, jāiemācās pašiem saimniekot un dzīvot. Tie, kas piedalījās Latvijas valsts izveidošanā, bija izglītoti cilvēki, kuri saskatīja Latvijas neatkarības iedīgļus, saprata, kurš ceļš ejams uz senloloto mērķi. Izglītība un zināšanas cauri gadsimtiem nav zaudējušas savu nozīmi cilvēka dzīvē. Tā ir vērtība, ko neviens nespēj atņemt vai iznīcināt. Te varētu citēt tik daudz patiesus izteicienus par izglītības nozīmi! Tikai daži:

  • „Starp izglītotu un neizglītotu cilvēku ir tāda paša starpība, kā starp dzīvu un mirušu.” (Aristotelis),
  • „Izglītība – vienīgais dievišķais un nemirstīgais mūsos, un divas lietas – saprāts un valoda – ir labākais cilvēkos. (Plutarhs),
  • „Izglītības galvenais uzdevums ir spoguļus pārvērst par logiem.” (Sidney J.Harry),
  • „Ja jūs uzskatāt, ka izglītība ir pārāk dārga, pamēģiniet, cik maksā zināšanu trūkums.” (Dereks Boks),
  • „Tikai izglītība un zināšanas padarīs mūs brīvus arī saimnieciskajā ziņā.” (K.Ulmanis).

Izglītības nepieciešamības patiesā izpratne vispirms nāk no ģimenes, no ģimenes attieksmes un izpratnes. Šo izpratni sākotnēji veido ģimene, taču skola, sadarbojoties ar vecākiem, palīdz orientēties milzīgās informācijas gūzmā, palīdz izvēlēties starp daudziem ceļiem to vienīgo, to īsto.

Vērojot mūsu jauniešus, domas raisījās tālu nākotnē... Viņi ir mūsu nākotne vistiešākajā nozīmē – nākamie skolotāji, galdnieki, robotizēto darbgaldu vadītāji, mediķi, šefpavāri, juristi, būvnieki... augstas raudzes... un, protams, patiess atbalsts saviem vecākiem.

Klusībā pie sevis iesaucos: „Jaunieši, mācieties valodas!!!” Valodu zināšanas paver pasauli, pasaule pati nāk pretī, ja zini valodas. Bez dzimtās valodas zināt vēl kādu valodu, tas vairs nav nekas! Lai būtu konkurētspējīgs 21.gadsimtā darba tirgū, Eiropas valodu portfelis paredz zināt 5 valodas. Es piederu tai paaudzei, kura visu mūžu mācījās kādu svešvalodu, bet tā arī līdz galam neiemācījās, skumji... te arī prātā nāk latīņu teiciens „Nam guod in iuventute non discitur, in matura aetate  neseitur” – „ Ko neiemācīsies jaunībā, to nepratīsi brieduma gados”. Jaunībā vienkārši mācīšanās padodas vieglāk! Tāpēc, jaunieši, mācieties! Iegūstiet labas izglītības: profesionālās, vidējās, akadēmiskās... Mācieties visas dzīves laikā!

Katrs mēs ierakstām kādu rindu savas valsts vēsturē, mūsu katra pienesums ir klātesošs Latvijas vēstures lappusēs... Paies vēl simts gadi... Ko par mums atcerēsies? Atcerēsies!!! Šodien, 8.maijā, Jelgavas 2.pamatskolas teritorijā blakus pagājušajā gadā iestādītajam ozoliņam, nākamie 9.klašu absolventi kopā ar 1.klašu skolēniem iestādīja liepiņu!!!

Jelgavas 2.pamatskolas direktore Ināra Keiša

08.05.2018.

Pavasara jautājumi

Pavasaris ienāk ar pūpolu zariem. Dabā tas sevi pieteica jau 20.martā... Pāri pilsētai ik dienu pārlido zosis, gulbji izlaiž pa aplim Lielupes ūdeņos iepretim pilij, kur ūdens straume ir ņēmusi virsroku pār ledu... Aizvējā jau sniegpulksteņi ir modušies, jo saule dara savus brīnumdarbus. Taču naktīs vēl piesalst. Kad būs pavasaris? Izskatās, ka ne tik ātri, jo 17.martā, kad mainījās mēness, vējš griezās, griezās un sāka pūst ziemeļrietenis... Vēl būsim pavasara gaidās dienas četrdesmit, jo arī Māras dienā no paša agra rīta mazlietiņ bija piesalis. Pārmaiņas dabā nāk lēnām, pārmaiņas arī mūsu dzīvē... Par ko uzrakstīt pavasara sākumā? Par valsts valodas pakāpenisku ieviešanu mazākumtautību skolās? Par kompetencēs balstītu izglītības ieviešanu skolā? Par sešgadnieku mācību uzsākšanu no 1.klases? Par reģionālo reformu, kas paredz virkni skolu slēgšanu 2018.gadā jau pagājušajā gadā slēgtajām 17 skolām un 11 reorganizētajām skolām? Par visu! Par pašu svarīgāko! Par Cilvēku un Cilvēka bērnu! Visiem lēmumiem, visām reformām jābūt pieņemtām, lai katram mūsu zemē dzīve kļūtu labāka. Katrai pārmaiņai mūsu dzīvē ir jāienāk, lai dzīvošana būtu labāka. Svētdienas vakarā pienāca ziņa, ka valstij ir finansējums izbraukušo tautiešu atgriešanai atpakaļ uz Latviju, vairāk nekā 425 000 tūkstoši eiro ir piešķirti. Būšot konsultanti mentori sava biznesa uzsākšanai, būšot nodrošināšana ar dzīvestelpu un bērnudārziņiem, finansiālais atbalsts... Skumji... Kāpēc skumji? Kas palīdzēs tiem, kas vēl nekur nav aizbraukuši? Kad šeit palikušajiem būs īpašais atbalsts un īpašā palīdzība, lai izbraukušajiem būtu vēl, kur atbraukt svētku reizēs?

Pūpolsvētdienā, esot baznīcā, klausījos priesteru stāstīto seno stāstu par Jēzu un viņa mācekļiem, kad Pēterim bija paredzēta Jēzus noliegšana... Mācekļi bija neizpratnē! ”Nē! Nevar būt!” Visi apliecināja ar vārdiem: „Nē, tā nebūs!” Un tad pienāca mirklis, kad vārdi bija jāapliecina ar rīcību. Un rīcība neatbilda vārdiem! Vārda neatbilstība rīcībai... ja nav rīcības, tad vārds ir tukšums... Vārds nav nekas, kaut gan vārdi mēdz būt tik daudzsološi, skaisti un arī, diemžēl, bezjēdzīgi. Nesaskaņa. Varbūt kādreiz vajadzētu klusēt un labos nodomus apliecināt tikai ar rīcību. Cieņu, mīlestību apliecināt ar rīcību... Tik daudz tiek pļāpāts konferencēs, semināros, sapulcēs... Pasaule ir pārgurusi no bezjēdzīgas runāšanas, pļāpāšanas, arī izrādīšanās, un mēs vairs neticam vārdam. Mūsu reitingi, mūsu sasniegumi, atkal reitingi! Tie ir kā šampanieša putas glāzē! Uz mirkli! Kā vārdā? Izrādīties? Lai pievērstu uzmanību? Vārdam vairs nav jēgas! Bet sākumā, taču bija vārds. Vienkārši nav rīcības, ka šeit un tagad pats svarīgākais ir Cilvēks, ka pats svarīgākais ir Cilvēka bērns. Un ir nepieciešama tikai šo vārdu apliecinoša rīcība, pirms kuras tiek uzdots jautājums: „Vai būs labāk?” Un, ja atbilde ir „nē”, tad rīcība nenotiek. Katrs Cilvēks ir patiesa vērtība. Katrs ir nācis šajā pasaulē, lai dzīvotu, piepildītu savu dzīvi ar kaut ko labu, kā stāstā par ēzelīti. Ēzelītis bija citādāks nekā visi citi ēzelīši, jo viņš neprata izrunāt „Ī-ā”. Viņš prata pateikt tikai pirmo daļu „Ī”, un pārējie par viņu smējās, jo viņš neprata pateikt otru daļu. Un kādā dienā atnāca pie ēzelīša svešinieks un uzrunāja, ka viņu kādam ļoti vajagot. Ēzelīti vajadzēja Jēzum, lai iejātu Jeruzalēmē. Ēzelītis bija patiesi laimīgs, jo viņš kādam bija svarīgs. Jēzus ar šo ēzelīti iejāja Jeruzalemē! Kad citi ēzelīši smējās savā augstprātībā par viņu, tie nezināja, tie pat nenojauta, kāpēc ēzelītis ir šajā pasaulē, ka viņš būs kādam ļoti vajadzīgs, neskatoties uz to, ka viņš neprata izrunāt visu „Ī -ā”. Viņiem tas pat nebija jāzina, viņiem bija tikai jāpieņem citādākais. Vai varēja būt citādākā pieņemšana pasaulē? Vai apkārtējie saprata ēzelīša „Ī” bez „ā”? Vēl viens pavasara jautājums. Kā iemācīties mums visiem pieņemt, cienīt, uzklausīt, saklausīt citādāko? Kā iemācīties mums visiem pieņemt, cienīt, uzklausīt, saklausīt citu?

Pavasaris mūs atmodina lēnām no miegainības! Mēs mostamies, lai tiektos pretī saulei. Pavasaris modina cerību visam saulainajam, gaišajam, modina cerību priekam. Šis pavasaris ir kļuvis sarežģīts... Redzot, dzirdot, saskaroties ar augstprātību, viszinību, nevēlēšanos uzklausīt un ieklausīties otra dvēseles balsī... Laba prāta trūkst šajā radikālajā pavasarī. Pati lielākā un svarīgākā cīņa notiek katram ar sevi pašu. Vai vēlēties ļaut prātam būt labam? Lai pavasaris atmodina mūsos labo prātu! Prātam ir jābūt labam! Laba prāta vadīts cilvēks nedara neko ļaunu. Tad arī pats svarīgākais dzīvē kļūs Cilvēks un Cilvēka bērns.

Pūpolsvētdienas pūpolu zars pieskārās, lai mēs atdzimtu labā prātā, kas ved uz Lieldienu rīta atdzimšanu. Lai miers uz zemes un cilvēkiem labs prāts!

Jelgavas 2.pamatskolas direktore Ināra Keiša

28.03.2018.

Laiks

Šajā pasaulē par velti mēs iegūstam tikai laiku. Mums atvēlētais laiks nemaksā neko, tas vienkārši tiek dots, taču kā mēs atvēlēto laiku piepildām, tas ir katra ziņā. Mēs paši izvēlamies katra mirkļa piepildījumu, un mūsu izvēle rada turpmākos notikumus. Un ir tik svarīgi izprast un saprast esošā mirkļa vērtību, jo vakardienas mirklis ir pagātne, bet rītdienas mirklis tikai būs. Jāiemācās cienīt dotais laiks un jāpieņem, ka tas mums nav mūžīgi dots. Iemācīties nesasteigt un iemācīties nenokavēt. Būt īstajā laikā? Bet laiks nevar būt neīsts, jo tas ir katra mūsu laiks. Laiks pienāk pats, to nevajag gaidīt. Vajag tikai ļauties tā plūdumam un neizniekot to. Laiks ir kā upe. Tā nes tikai tos uz priekšu, kuri prot peldēt. Peldēt ļoti profesionāli, prasmīgi vai tikai noturēties virs ūdens, lai nenoslīktu, izmisīgi kūļāties un sakult baltas ūdens putas, kas ātri vien noplok... No rīta pamostoties mums ir divas iespējas, divas iespējas sava laika piepildījumam - būt labā omā vai arī sliktā omā. Ja ar mums dienas laikā notiek kaut kas nelāgs, mums atkal ir izvēle – kļūt par upuri vai mācīties no neveiksmes. Mūsu dzīvi veido mūsu izvēles, mēs izvēlamies, kā reaģēt uz to vai citu situāciju. Mēs izvēlamies, kā apkārtējie ietekmē mūsu garastāvokli. Mēs izvēlamies savu dzīves mirkļu, mums atvēlētā laika piepildījumu. Mums ir dota diena dzīvot. Viss ir atkarīgs no mūsu uztveres, no mūsu piepildījuma. Viss ir KATRA rokās!

Jelgavas 2. pamatskolas direktore Ināra Keiša

17.02.2018.

Jaunajā gadā

Ziemassvētku noskaņa ir devusies pretī nezināmajam Jaunajam gadam... Arī Jaunajā gadā mums katram būs savi ieguvumu un zaudējumi, veiksmes un sarūgtinājumi, prieks un bēdas. Katram savs! Katram sava laime!

Un katram mums ir nepieciešama maize. Vienkārši maize! Maizei ir svarīga garoza. Cilvēka ceptajai maizei ir svarīga garoza, jo pēc tās nosaka, cik cepējs ir prasmīgs. Ja garoza cieta - nepietiek mīlestības, ja garoza ieplaisājusi - nepietiek pacietības. Reti garoza izdodas gluži bez vainas, jo tā ir cilvēka daba - kaut ko neizdarīt, nesajust līdz galam. Tāpēc garozas nav tikai eņģeļu maizei. Tai ir tikai maizes dvēsele - mīkstums. Dvēseli mīcīt jāmācās visu mūžu, jo tai jāprot pastāvēt bez garozas.

Mēs katrs pats veidojam savu maizes kukulīti. Ar vai bez garozas. Katram pašam ir jāizdara izvēle. Vispirms savā priekšā, kādu maizes kukulīti cept. Ir apņemšanās, bet vēl nepieciešama Mīlestība un Pacietība. Kamēr vien abrā pietiks mīklas, lielā pasaules ceptuve smaržos pēc Mīlestības. “Mūsu dienišķo maizi dodi mums šodien...” tā skan klusībā noskaitīta lūgšana... Maizi dienišķo... Ne pirkt, ne pārdot. Ticēt un gaidīt. Kad no pasaules lielās krāsns tiks izņemts Tavs kukulītis. Tas nevar būt gatavs ātrāk, kā mīkla rūgst.

Maize ir galda un dvēseles svētība. Ar vai bez garozas.

Lai Jaunajā gadā mums ir dienišķā maize!

Jelgavas 2. pamatskolas direktore Ināra Keiša

02.01.2018.

Lapas